VELOSIPĒDA IZMANTOŠANAS PADOMI ZIEMAS APSTĀKĻOS:

                Ļoti daudz velosipēdistu pārtrauc braukt ar velosipēdiem līdz ar pirmo sniegpārslu parādīšanos vai arī pazeminoties gaisa temperatūrai ārā zem 10 grādiem. Taču pamatojoties uz Arizonas universitātes pētījumiem tie neiegūst dažas labas lietas no ziemas braukšanas. Ziemā, cilvēka ķermenis patērē vairāk enerģijas lai sasildītos, kas, savukārt, veicina kaloriju sadedzināšanu. Aukstajā gaisā cilvēka ķermenis efektīvā patērē skābekli.

Pati par sevi ziemas velobraukšana ir interesanta, saķeres robežu noskaidrošana, pēdu nospiedumi sniegā...un citas jautrības. Protams, ievērojot piesardzību.

                Kas attiecas uz apģērbu, tad tas ir vairāk individuāls nekā kaut kas noteicošs un standarta. Pats galvenais aspekts ir katra paša ikdienas maršruts, distance un režīms kādā ir vajadzība braukt. Braucot uz darbu un sporta režīmā apģērbam ir jābūt dažādam. Pievēršoties ikdienas braukšanai pilsētā, noteikti būs nepieciešama papildus apģērba kārta zem pamatapģērba, jebšu "termoveļa". Termoveļa ir plāna apģērba kārta, kuras galvenais efekts ir būt pieguļošai pie ķermeņa un tādējādi efektīvi saglabā vairāk siltuma. Virsdrēbes var būt jebkāda materiāla un pielietojuma, taču jo vairāk tās būs specializētas, jo vairāk tās palīdzēs ķermenim uzturēt siltumu. Jāatceras, ka ķermenis kustas un tādājādi pats saražo vairāk siltuma. Pārspīlēt ar drēbju daudzumu noteikti nav vajadzīgs! Pēc pieredzes varam teikt, ka zem +10 grādiem, ķermenim braucot paliek vēss un jau prasās pēc termoveļas.

                Nav viennozīmīgas receptes kam un cik daudz apģērba izmantot. Lai saprastu ir jāpamēģina dažādās kombinācijās un dažādos veidos. Tikai tādējādi būs iespējams iegūt praksē vajadzīgo informāciju kas Jums ir nepieciešamākais un labākais. Tā teikt - dzīves skola. Bet jāsaka, ka var iztikt bez dārga specapgērba sakombinējot mājās pieejamās drēbes. Specapģērbs ar ventilācijas atverēm un citām priekšrocībām vairāk noderēs un ir nepieciešams ja brauksiet sporta režīmā (ar kalnu velosipēdu trasē utml.).

               Protams, braukšana ar velosipēdu ikdienā ziemā stiprinās Jūsu imunitāti, ķermenis norūdīsies. Elpceļi pieradīs pie vēsā gaisa un būs mazāks risks saslimt ar sezonas slimībām (iesnas, paaugstināta temperatūra, klepus utml.). Kustības svaigā un vēsā gaisā tikai palielinās Jūsu ķermeņa izturību. Un iegūsiet pozitīves emocijas no redzētajiem dabas skatiem, kas ziemā ir papildus skaisti. Ir jauki doties ziemas brīvdienā izbraucienā ar velosipēdiem uz kādu vietu lauku apvidū, iedzert līdzpaņemtu karstu tēju kādā skaistā vietā...

               Kas attiecas uz velosipēda tehnisko stāvokli, tad par to nav ļoti jārūpējas, jo ja vien sekojat līdzi velosipēda mezglu tehniskajam stāvoklim pastāvīgi, tad nolietojums ievērojami nepalielinās. Ja tomēr sanāk to darīt retāk, tad nav pamata satraukumam, jo ziema būtiski neietekmē nolietojumu. Bet, protams, ir vērts iedot velosipēdu apkopei reizi mēnesī meistaram (iespējams to sarunāt pie mums - skatīt sadaļā "Velosipēdu remonts". Nolietojums nepalielinās tā apstākļa dēļ, ka ikdienas braucēji pārvietojas pilsētā un satiksmē vai pa ietvēm, kur nav iespējams attīstīt tādu ātrumu lai velosipēds "nošķiestos" un arī apģērba tīrības vēlme ierobežos tieksmi nosmērēties. Ja jābrauc pa sniegu, tad jo platākas būs velosipēda riepas jo drošāk un stabilāk velosipēds turēsies uz ceļa. Populāri kļūs velosipēdi ar ļoti platām riepām jeb angliski tie saucas "fat bike" (resno riepu velosipēdi). Ar ielas velosipēdu, kam ir šauras riepas būs samērā grūti pārvietoties pa irdenu sniegu. Tur derēs kalnu velosipēds ar kārtīgu protektoru. Var aprīkot arī velosipēda riepu ar radzēm, bet tas derēs tikai tad ja dzīvojat lauku apvidos, kur bieži ir sniegs un piebraukāti ceļi ar ledus kārtu. Pa cietu asfalta vai bruģa segumu tie radīs pamatīgu troksni ausīm pie kā būs grūti pierast. Pilsētā ielas un ietves tiek tīrītas un tur var pārvietoties ar jebkādu velosipēdu. Izņemot tās pāris dienas gadā kad uzsnieg patiesi daudz sniega un ne sētnieki, ne arī  pilsētas ielu tīrītāji netiek galā. Bet tās ir tikai pāris dienas gadā. 

               Velosipēdu novietošana neatšķiras ziemā vai vasarā. Dari to ar drošu slēdzeni un drošā vietā. Ja iespējams tad pie droša velo statīva, kurus Liepājā vari aplūkot mūsu mājas lapā izvietotā kartē.

Robežas pastāv tikai mūsu galvās, ja mēs tās nojaucam, tad viss ir iespējams un izdodas!

Velosipēdistu drošība!

Avots: http://veloriga.lv/?ct=velosipedistu_drosiba

Ārijas Prūses sagatavoti praktiski ieteikumi, tiem, kas baidās doties ar velo ielās un atgādinājumi, tiem velobraucējiem, kas brauc ikdienas.

 • Sarkanais veloceliņš nav Kannu kinofestivāla sarkanais paklājs! Šeit priekšrokas nav nevienam! Ja a/m apstājas, tad esi pieklājīgs, izrādi pateicību - Tevi ciena!
  • Pārvietojies uzmanīgi situācijās, kad sabiedriskā transportlīdzekļa pasažieri izkāpj no tramvaja/trolejbusa/autobusa un brīdī, kad tikko piestāj transportlīdzeklis -pasažieri dodas tajā iekāpt - viņi Tevi neredz. Uzmanīgam jābūt pieturu tuvumā arī uz veloceliņa. Izkāpuši no sabiedriskā transporta, cilvēki tiecas pēc iespējas ātrāk nokļūt mājās, tāpēc ne pa labi, ne kreisi neskatās, šķērsojot veloceliņu.

  • Braucot pa ietvi, sabiedriskā transporta pieturvietās bieži ir redzamas pie staba piestiprinātas riteņbraucēju acu līmenī RS kustības grafiku plāksnītes. Uzmanies!
  • Šķērsojot gājēju pāreju ar velosipēdu - netraucē gājējiem, pārvietojies pa gājēju pārejas malu.
  • Centies nebiedēt gājējus asi bremzējot vai izdarot straujus apdzīšanas manevrus -Tu esi par gājēju ātrāks un tas nav jāpierāda, cieni sevi un citus, tad saņemsi cieņu arī no apkārtējiem.

  • Rādi "pagriezienus", brīdini par sava virziena maiņu laicīgi gan autovadītājus, gan citus riteņbraucējus.

  • Brīdini aizmugurē vai pretimbraucošo riteņbraucēju par stikliem, bedrēm, augstu apmali un citiem šķēršļiem. Arī vietās, kur it kā visam vajadzētu būt kārtībā. Piemēram, uz veloceliņa, šķērsojot sliežu ceļus.
  • Uz apmales (2-3-4cm) brauc tikai perpendikulāri, bet ne ieslīpi.
  • Braucot vairākiem velosipēdistiem grupā, svarīgi ievērot distanci un būt vienam aiz otra. Tas ir ļoti būtiski! Pārvietojoties atrodamies pēc iespējas tuvāk brauktuves labajai malai. Taču! Braucot pa ietvi, turamies ietves ārējā malā - jābūt uzmanīgiem no a/m, kas izbrauc no vārtrūmēm. Tātad, vislabāk braukt pēc iespējas tuvāk vietai, kur saskaras ielas braucamā daļa un ietve.
  • Arī nogriežoties pa labi iebrauktuvē, rādi "pagriezienu" - autovadītājs, kurš tobrīd izbrauc uz galvenā ceļa, novērtēs Tavu laikus parādīto virziena maiņas žestu.
  • Sevišķi krustojumos centies būt acu kontaktā ar to autovadītāju, ar kuru Tev ceļi krustosies. Tas palīdz saprasties! Tāpat jātiecas saprast pretimbraucošo velosipēdistu rīcību vietās, kur potenciāli iespējamas sadursmes - ja veloceliņu šķērso iela un luksofora pārslēgšanas poga ir kreisajā pusē, sanāk uzsākt kustību pa pretējo - kreiso - pusi.
  • Ja esi iesācējs velosatiksmē, tad pirkstus ieteicams turēt uz bremzēm - tas palīdzēs laicīgi reaģēt un neiekļūt muļķīgās situācijās.
  • Braucot pa ietvi, ir vērts būt piesardzīgam ne tikai no vārtrūmēm, bet arī no autovadītājiem, kas no ielas iebrauc namu pagalmos/iebrauktuvēs.
  • Ievēro distanci (1,5-2m, ja ir tāda iespēja) starp automašīnām, kas atrodas autostāvvietā. Ja būsi tām tuvu, tad autovadītājs uzsākot kustību, Tevi var vienkārši nepamanīt.
  • Luksoforā gaidi zaļo, laicīgi samazini ātrumu. Vieglāk ir iekļauties satiksmes plūsmā nevis uzsākt kustību no jauna.
  • Uzmanies no maziem kājāmgājējiem, suņiem pavadās, citiem riteņotājiem, ceļu remontstrādniekiem. Viņi, kā likums, ir no "citas pasaules", un nedomā par ceļu satiksmes drošību. :)))
  • Pirms izdari virziena maiņu un rādi "pagriezienu", vairākkārtīgi paskaties pār kreiso plecu, vai tiešām tieši Tu neradīsi bīstamību ceļu satiksmē. Paskaties divreiz!
  • Necenties pievērst ceļu aizšķērsojošu kājāmgājēju uzmanību ar zvanu zvanīšanu vai asu bremžu kaucināšanu. Tā Tu iegūsti tikai nelabvēļus! Es braucu aiz kājāmgājējiem tikmēr, kamēr tie mani pamana. Esi laipns un pieklājīgs!
  • Esi iecietīgs arī pret autovadītājiem, kas, izbraucot vai iebraucot vārtrūmē, uz laiku ir aizšķērsojuši Tev ceļu. Sapratne & Iecietība & Uzmanība - šīs īpašības palīdz veidot attiecības ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem!
  • Pieslēdzot velosipēdu, raugies, lai tas netraucē gājējiem, neaizkavē autovadītājus un, piemēram, krītot, nerada bojājumus ēkas fasādei vai blakus pieslēgtajam velosipēdam.
  • Braucot pa ietvi rīta stundās, uzmanies no kravas busiņiem, kas veikaliem pieved preci. To aizmugurējās durvis Tavā priekšā var pēkšņi atvērties.
  • Izmanto sabiedriskā transporta pieturu "kabatiņas", ja uzskati, ka tas ir droši.
  • Šķērsojot tramvaja sliedes un pārbraucot dzelzsceļa pārbrauktuvei (it sevišķi slapjos laika apstākļos), esi ļoti uzmanīgs - kritiens, ja iebrauksi sliedē, būs pēkšņs un traumatisks!
  • Pirms labā pagrieziena manevra izdarīšanas, braucot pa ielu, ja esi viens velobraucējs, tad virzies pirms a/m, kas arī gatavojas veikt labo pagriezienu - tā, lai esi redzams. Taču, ja esat vairāki velosipēdisti, iesaku atrasties aiz a/m, kas arī veiks labo pagriezienu, bet ar aizmugurē esošiem autovadītājiem sazināties ar žestiem, būt saprotošiem un iecietīgiem vienam pret otru.
  • Braucot pa ietvi, uzmanies no dažādiem šķēršļiem - ceļazīmēm, stabiem, kāpnītēm...
  • Esi uzmanīgs vietās, kur ceļš nav labi pārskatāms. Var "izlidot" kāds pārgalvīgāks braucējs un tad...
  • 0
   .

    .