Eiropas mobilitātes nedēļa. Kas tā tāda ir?

Nedēļas mērķis ir veicināt sabiedrības interesi par videi draudzīgiem pārvietošanās veidiem un palielināt Latvijas pašvaldību, skolu, uzņēmumu un nevalstisko organizāciju dalību Eiropas Mobilitātes nedēļā. (Oficiālā definīcija)

Ierasti ir tas, ka pašvaldības vai to organizācijas, kas nodarbojas ar vides jautājumiem, organizē dažādus pasākumus, lai izglītotu cilvēkus efektīvi izmantot resursus un līdzekļus lai pārvietotos ikdienā. Šādi mēģinot panākt vides saudzēšanu un resursu efektīvu izmantošanu ikdienā. Un jāsaka, ka tas viss ir tikai loģiski, ka mēs, tā teikt, apsēžamies un pārskatām savus ikdienas paradumus un cenšamies efektīvi izmantot finanšu līdzekļus un resursus kopumā.

Pēc definīcijas ir tā, ka mums visu dzīvi ir jāizglītojas, kaut vai tā iemesla dēļ, ka viss plūst, mainās. Ir jauni izaicinājumi un tiem jāpielāgojas. Arvien lielāka un, mēs teiktu – nepieciešamāka, ir nepieciešamība pārskatīt savus paradumus nolūkā ietaupīt resursus un savus līdzekļus. Jau iepriekšējā rakstā, informējām par to kādēļ ir nepieciešams un lietderīgi pārskatīt savus ikdienas „transporta paradumus. Un Eiropas mobilitātes nedēļa ir viens no pasākumiem, kuros tiek sniegta jauna vai papildus informācija par to, kā to izdarīt, ko izvēlēties. http://www.mobilityweek.eu/     - šeit vairāk par pasākumu.

Mūsuprāt, Liepājā un pārējā Latvijā, lielākais izaicinājums cilvēkiem ir nespēja mainīt savus ieradumus un domāt mūsdienīgi (videi draudzīgi). Zinām, ka pastāv uzskats, ka pārvietoties ar velosipēdu ir teju vai pazemojoši. „Ar velosipēdu – nē, nekad” vai „Ar velosipēdu tikai vasarā”! Dzirdot šādas un līdzīgas atbildes ir skaidrs kādēļ ir nepieciešama Eiropas mobilitātes nedēļa, kuras galvenā auditorija ir Austrumeiropas valstis, jo mums patiesi grūti sokas ar izpratni, ka visos veidos ir jāsaudzē vide. Un pat varbūt jautājums nav vides aizsardzībā, bet gan apstāklī, ka ir jāsaprot, ka nav nepieciešams un nav lietderīgi tērēt resursus tur, kur tos var netērēt.

Liepājā Eiropas mobilitātes ietvaros 22.septembrī, sestdienā, norisināsies ikgadējais velobrauciens no pilsētas centra uz Grobiņu (Jura staļļiem), mūs laipni informēja pašvaldībā. Jura staļļos norisināsies dažādas aktivitātes un izklaides ģimenēm ar bērniem. Precīzākais informācijai sekojiet līdzi Liepājas pasākumu kalendāram internetā.

Mūsuprāt un arī atbilstoši Eiropas mobilitātes nedēļas saturam, tas nav tikai vienas dienas pasākums, pie tam organizēts brīvdienā, kad visi dosies, principā, atpūtas braucienā ar aktivitātēm galapunktā. Šīs nedēļas ideja ir veicināt, stāstīt un organizēt pasākumus, kas ir mērķēti uz ikdienu. Ikdienu un cilvēku transporta sistēmā, nevis tikai viens izklaides brauciens. Esam kaut ko darījuši un tas arī viss. Tā ir nedēļa nevis viena diena brīvdienā! Vai tas ir pareizi. Nē, jā iedziļinās, tad mēs noteikti neredzam šo pasākumu kā atbilstošu šīs nedēļas idejai. Nemaz! Kritiski!?Jā! izlasiet un padomājiet paši.

Šeit zemāk video materiāls par to, ko nozīmē mobilitātes nedēļa.


Ir viegli kritizēt, protams. Bet ko iesakām!?

Pirmkārt, ir jārada ideja/koncepts ko mēs vēlamies panākt mobilitātē pilsētvidē Liepājā.

Otrkārt, jārīko pasākumi, semināri un izglītojošas diskusijas par mobilitāti pilsētvidē.

Treškārt, tie ir nenorimstoši pasākumi, akcijas, flešmobi par mobilitātes tēmu, piem., ar velo uz darbu utml.

Ceturtkārt, ikdienas divriteņu izmantošanas veicināšanas pasākumi.

Piektkārt, uzaicināt pilsētplānošanas ekspertus, lietpratējus un organizācijas sniegt savus priekšlikumus, diskusijas par to kā to veicināt.

Sestkārt, atskaitīties kas ir paveikts, lai veicinātu mobilitāti Liepājā. Izklāstīt vīziju, redzējumu.

Septītkārt, uzaicināt velobraukšanas ekspertus no Dānijas, Nīderlandes, Vācijas un citām valstīm sniegt prakstiskus piemērus infrastruktūras attīstībā.

Astotkārt, iet pie iedzīvotājiem (dažādās formās realizējams), lai noskaidrotu viņu viedokļus par to, kas viņiem liedz vai traucē ikdienā izmantot velosipēdu, iet ar kājām utml.

Devītkārt, jāuzrunā uzņēmēji, īpaši ar lielu nodarbināto skaitu, informējot, aicinot un motivējot tos radīt darbiniekiem piemērotus apstākļus divriteņu izmantošanai pilsētvidē.

Desmitkārt, izveidot amatu pašvaldībā, kur darbinieks būtu koordinators divriteņu infrastruktūras un pasākumu lietās un jautājumos.


Un vēl varētu uzskaitīt ko varētu darīt, veidot. Tikai tas viss ir mums un jums zināšanai, jo attiecīgās institūcijas neuzklausa padomus, kur nu vēl ieteikumus. Diemžēl.

 

Un tikmēr mums ir mobilitāte ar vienu vienīgu braucienu sestdienā. Izbaudiet to un ja sanāks aizdomājieties par to, kas tas vispār ir.

 

Zemāk esošajā oficiālā pasākumu lapā redzam, ka Latvijas pašvaldības ir ļoti neaktīvas! Žēl, ka tā. Tas liecina par nevēlēšanos radīt un realizēt pasākumus, kas tieši veicinātu mūsdienīgu mobilitāti pilsētvidē! Skumīgi ir par Liepāju, kas sevi pozicionē kā mūsdienīgi domājošu pilsētu. Nav skaidrs, kādēļ pilsētvide un iedzīvotāji nav prioritāte, kādēļ līdzekļi netiek novirzīti tam, kas nākotnē paaugstinās dzīves kvalitāti! Un transports ir viens no tiem! Daudzus tūristus Nīderlande pievilina ar savu kolosālo divriteņu infrastruktūru, tas ir magnēts! Un kāds vēl! Nerunājot pat par iedzīvotāju līdzekļu ietaupījumu, jo Nīderlande nav valsts ar naftas ieguvi, tad nu viņi fokusējas uz to, lai naftu izmantotu saprātīgi. Kur mums ir šāds redzējums? Kur mums ir tie darbi!? Kur ir tie darbi, lai kādu dienu liela daļa Eiropas un pasaules uzzinātu, ka ir viens pilsēta Latvijā, kur, piemēram, 70 % iedzīvotāju pārvietojas ar velosipēdiem un kājām? Nav. To vienkārši nav! Nav pat elementāru pasākumu, kas mēģinātu izglītot sabiedrību, rosināt domāt par šo jautājumu. Šis attēls to pierāda. Vienkārši.

 

Attēls arī ļoti uzskatāmi parāda cik efektīvs ir Tavs auto ar ko ikdienā, īpaši Liepājā, nobrauc nelielus attālumus. Faktiski to sauc arī par efektivitātes rādītāju, kurā ir iekļautas daudz pozīcijas, kas attiecas uz resursu izmantošanu. Un Eiropas mobilitātes nedēļa ir radīta, lai sniegtu informāciju kā ir mūsdienīgi jāplāno savi ieradumi attiecībā uz pārvietošanos ikdienā.

Liepāja ir pateicīga, lai ikdienā pārvietotos ar kājām vai velosipēdu – attālumi nav lieli, no vienas robežas līdz otrai ir tikai nedaudz vairāk par 10 km. Virzienā no pilsētas malām uz centru ir aptuveni 5 -6 km. Tas nav daudz ar velosipēdu.

 

 

 

Hei hei velobraucēj!

Ar mums šogad kopā ir arī "Amber Pizza", kas atbalsta "zaļu" pārvietošanos un nodrošina visiem, kas to dara, lielisku piedāvājumu:

Vasara mūs priecē ar jauko laiku un "Liepājas velo vasara 2018" dalībnieku veiktie km krājas!!!!

Pasākums būs vēl lieliskāks, jo "Amber Pizza" Tev, velobraucējam, kas ieradīsies picērijā sestdienās vai svētdienās no plkst. 11:00 līdz 13:00 ar velosipēdu, nodrošinās 10% atlaidi picām līdz pat pasākuma beigām septembrī.

Brauc ar velo pēc picas, nosauc paroli: "Liepājas velo vasara 2018" un saņem 10% atlaidi! Atlaidi saņemsi tikai ierodoties picērijā ar velosipēdu un nosaucot paroli. Neattiecas uz piegādēm! Atlaide nesummējas.

Seko "Amber Pizza" un "Velo-Redele" Facebook lapām un esi pirmais, kas uzzin jaunumus.

Nu vai nav jauki - pēc lieliska izbrauciena ar velosipēdu vien' pica!


Liepājas velo jaunumi pavasarī

Arvien vairāk aiz loga spīd saulīte, gaisa temperatūra priecīgi pieaug ar katru dienu, un visur, it visur, dzirdama pavasara putnu čirkstināšana. Un tas liek sarosīties ikvienam, gan lielam, gan mazam un, protams, pilsētas ielās dodas liels skaits velobraucēju. Gaiss ir spirgts un patīkams.

Šis pavasaris ir ļoti aktīvs velopasākumu un velodzīves plānošanā Liepājā. Nule notika 4 pušu tikšanās, kurā, mūsuprāt, dzima viena, ļoti prātīga un forša ideja kā apvienot Liepājas velodzīves veidotājus ar viņu idejām, vienā, tā teikt, - produktā. Jā, ir sen zināms, ka latviešiem nav raksturīga interešu apvienošana, katrs cenšas savas idejas un iniciatīvu individuāli attīstīt. Tas, protams, nav nekas peļams, taču vispārzināms fakts pasaulē ir tas, ka apvienojoties var panākt daudzreiz lielāku ieguvumu. Un tā nu esam idejiski vienojušies par to, ka Liepājā tiks veidots kopējs aktivitāšau un pasākumu plāns velobraucējiem un aktīviem cilvēkiem.

Labi, lai paliek intriga, sanācām kopā šādā sastāvā: Liepājas sporta pārvalde, biedrība "Velo-Redele", riteņbraukšanas klubs "Liepāja" un biedrība "VeloRonis". Noteikti, ka gandrīz ikviens, kam tuvs velo ir dzirdējis kaut vai par vienu no šīm organizācijām. Jā, un mums ir kopīgs tas, ka vēlamies apvienot aktīvos pasākumus Liepājā, kas ieinteresētu arvien jaunus velobraucējus, kā arī piedāvātu ko jaunu jau aktīvajiem velobraucējiem, velosportistiem un ziemas peldētājiem. Kopā esam spēks - saka viena laba paruna! Esam plānošanas stadijā, tiksimies vēl un jau tagad zinām, ka iznākums būs superīgs.

Var teikt, ka šodien tika likts tāds kā pamats kopīgam Liepājas aktīvo organizāciju piedāvājumam visa gada garumā. Protams, visu uzreiz neatklāsim, bet kad sāksies pasākumi - noteikti uzzināsiet.

Un viss sāksies jau drīz, jā, principā, tad, kad tiks dots starts ikgadējam, jau piekto reizi notiekošajam, pasākumam visas vasaras garumā: "Liepājas velo vasara 2018", tad arī notiks visu citu pasākumu afiša un tiks sniegta informācija par tiem. Un arī turpmāk iesim kopā lai Liepāja būtu draudzīga visiem aktīvajiem cilvēkiem un katram būtu iespējas par tādiem kļūt!

"Liepājas velo vasara 2018" ir plānošanas un izstrādes stadijā, strādājam pie atbalstītāju piesaistes, šogad jau ir jauni interesanti uzņēmumi, kas iesaistās, lai Liepāja būtu aktīva un "zaļi" dzīvojoša pilsēta. Esam uzrunājuši jaunus atbalstītājus, kuri pievienojas esošajiem, lai motivētu kādu no Jums, vai pat visus doties ikdienā savās darīšanās ar velosipēdu. Un arī pasākuma ietvaros tiktu pie vērtīgām balvām. Liepājnieki jau ir pazīstami ar savu spītu un varēšanu, atliek tikai vēl pierādīt, ka esam mūsdienīgi domājoši un saprotam to, ka mūsdienās pārvietošanās ir svarīga ikdienas sastāvdaļa un to varam - varam darīt citādā veidā - ar velosipēdu un tādējādi gūt vairākus labumus vienlaicīgi. Mēs varam un kļūsim par pilsētu Latvijā un ne tikai Latvijā, kur liela daļa sabiedrības pārvietojas ar velosipēdiem ikdienā. Tas nav grūti, ir tikai nepieciešama neliela paradumu maiņa. Un tikai. Un tad nebūs jāsatraucas par dīzeļdegvielas cenu dus...

Esam aktīvi, sekojam Velo-Redele profilam sociālajā tīklā Facebook un šeit, mājas lapā.

Gaidiet nākamās ziņas un kopā veidosim vidi sev apkārt.

Lai labi ripo un vējš vienmēr mugurā pūš!


KONKURSS!

Kamēr ziema aiz loga tikai pa īstam sākas ir jāpadomā par nākamo sezonu un velosipēds jāsaved kārtībā, lai sākoties tai - nav jādomā kur to saremontēt! Lai labi ripotu - ir labi "jāsaskrūvē".

Konkursa balva ir:

VIENA velosipēda pilna apkope (bez detaļu vērtības - ja nepieciešama nomaiņa - tiks saskaņots ar īpašnieku). Apkopē ietilpst visu velo ritošo mezglu izjaukšana, pārbaude, eļļošana, spieķošana, bremžu sistēmas pārbaude, pieregulēšana, ātruma pārslēdzēju regulēšana uc. darbības. Viss, lai velosipēds ideāli darbotos!

Velosipēda pieņemšana un tā apkopes laiks tiks  saskaņots ar balvas ieguvēju.

Konkursa noteikumi:

1. Ziņas "Posta" komentāru sadaļā jāatzīmē draugs/draudzene, kura velosipēdam arī varētu noderēt velosipēda apkope.

2. Jādalās ar konkursa ziņu (postu) facebbok un jāspiež "Like" ziņai. Jāseko "Velo-Redele" facebook lapai! 

3. Izloze notiks 2018.gada 23.janvārī. Uzvarētājs tiks paziņots "Velo-Redele" lapā Facebook un mājas lapā - sadaļā "Ziņas&Jaunumi".


Vēlam veiksmi!

0
.

 .